Kwalifikacji skierowania na leczenie uzdrowiskowe dokonuje lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatogii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudniony w oddziale wojewódzkim Funduszu, na podstawie informacji o aktualnym stanie zdrowia pacjenta oraz schorzeniach współistniejących. Wszelkie dodatkowe określenia lekarza kierującego dotyczące m.in. miejsca i rodzaju leczenia uzdrowiskowego nie są wiążące dla oddziału wojewódzkiego Funduszu.*
Podstawa prawna: §2 ust.3 i §3 ust 2 rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (Dz. U. nr 274, poz. 2724, z późn. zm.).
Przeciwwskazania do leczenia sanatoryjnego
Przy kierowaniu i kwalifikowaniu pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego lekarze wystawiający skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju świadczeń zdrowotnych w danym uzdrowisku uwzględniają:
przebieg choroby, będącej podstawą do leczenia uzdrowiskowego, i przebieg tej choroby;
choroby współistniejące u pacjenta;
stan ogólny pacjenta, w szczególności wydolność (układu krążenia, układu oddechowego, nerek) i zdolność do samoobsługi;
efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego, jeżeli pacjent kolejny raz korzysta z tej formy opieki.
Przeciwwskazania ogólne i kardiologiczne do leczenia uzdrowiskowego określa załącznik nr 1, a przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego dzieci, załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 lutego 2007 r. w sprawie zasad kierowania i kwalifikacji pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U.07.44.285).
Możesz wesprzeć adopcję dzieci z Afryki na www.majaprzyszlosc.org.pl . A może Ty chcesz zostać naszym przyjacielem?