Jastarnia

JastarniaAktualnie w Jastarni znajdują się 2 sanatoria.

Sanatorium „Poseidon” znajduje się przy ulicy Mickiewicza 5. Jest to sanatorium rehabilitacyjne, które oferuje zabiegi z zakresu:

  • rehabilitacji neurologicznej
  • rehabilitacji kardiologicznej
  • rehabilitacji pulmonologicznej
  • rehabilitacji ortopedycznej
  • rehabilitacji onkologicznej

Dom Zdrojowy Resort & SPA Jastarnia znajduje się przy ulicy Kościuszki 2a. Jest to hotel zlokalizowany nad morzem, który oferuje zabiegi z zakresu:

  • rehabilitacji
  • odnowy biologicznej
  • balneoterapii

Sanatoria w Jastarni są doskonałym miejscem na rehabilitację i odpoczynek. Dzięki położeniu nad morzem, oferują one również możliwość wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

Szczegółowe wskazania lecznicze dla dorosłych

Alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych i zatok bocznych nosa. Przewlekły nieżyt oskrzeli. Dychawica oskrzelowa. Marskość płuc bez objawów serca płucnego. Pylica płuc. Choroba niedokrwienna serca w II grupie wydolności. Nadciśnienie tętnicze w I i II okresie. Stany po zawale serca. Reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów. Pozastawowe choroby reumatyczne. Stany pourazowe kości i stawów. Wrodzone wady narządu ruchu zmniejszające się pod wpływem leczenia. Wady postawy. Skrzywienie kręgosłupa.

Informacje o miejscowości

Jastarnia leży w środkowej części Półwyspu Helskiego, 19 km od Władysławowa, a 15 km od Helu. Ok. 2 000 lat ternu istniała tu osada kultury wenedzkiej. W 1378 r. Krzyżacy lokowali tu wieś rybacką Hastarnię, będącą obecnie zach. częścią miejscowości. Współcześnie ta zach., starsza część nazywana jest Jastarnią Pucką, druga, wsch. część, założona w XVI w. nosi miano Jastarni Gdańskiej.

Do okresu międzywojennego Jastarnia była przede wszystkim portem rybackim zamieszkałym przez Kaszubów. Z chwilą wybudowania w 1922 r. linii kolejowej wzdłuż Płw. Helskiego, Jastarnia zmieniła swoje oblicze stając się najmodniejszym na półwyspie kąpieliskiem. Sprzyjały temu dwie plaże — nadmorska i zatokowa, korzystne warunki klimatyczne związane z pokryciem terenu sosnowym borem.

We wrześniu i październiku 1939 r. znajdowała się w obrębie niezwykle zaciętych, bohaterskich walk obronnych polskiego garnizonu helskiego.
Prawa miejskie uzyskała w 1973 r. Ze względu na unikatową roślinność wydmową objęta jest Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym.

Atrakcje turystyczne

Budynki Ratowniczej Stacji Brzegowej. Z XI/X/XX w.
Chata rybacka. Kaszubska z XIX w.
Kasztanowiec — pomnik przyrody.
Kościół rybacki Nawiedzenia NMP. Z 1931 r.; w ołtarzu głównym obraz MB Bolesnej z poprzedniego kościoła z XVIII w.; snycerka o motywach biblijnych i rybackich, polichromia w tonacji błękitu.
Latarnia morska. Z 1950 r., na miejscu zniszczonej w 1939 r.