Otrzymałam skierowanie na trzytygodniowy pobyt do sanatorium. Czy mogę zabrać ze sobą zwierzę?
Sanatorium jest zakładem opieki zdrowotnej (np. tak jak szpital lub przychodnia), którego celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych. Pomieszczenia i urządzenia w sanatorium powinny odpowiadać określonym wymaganiom zarówno fachowym jak i sanitarnym tak jak w każdym innym zakładzie opieki zdrowotnej. Nie ma więc możliwości przywożenia do sanatoriów zwierząt.
Szczegóły odnośnie zasad funkcjonowania sanatoriów określa ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 18a organizację i porządek procedur udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładzie opieki zdrowotnej określa regulamin porządku zakładu opieki zdrowotnej.
Zasady udzielania świadczeń określone zostały również w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz w “Szczegółowych materiałach informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie uzdrowiskowe.
Zakaz przebywania zwierząt w zakładach opieki zdrowotnej jes oczywisty ze względów epidemiologicznych.
Rezygnacja ze skierowania lub skrócenie pobytu w sanatorium
Pacjent ma prawo do rezygnacji z potwierdzonego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia skierowania na leczenie uzdrowiskowe. W takiej sytuacji powinien bezzwłocznie zwrócić do oddziału wojewódzkiego NFZ potwierdzone skierowanie. Każda rezygnacja powinna być pisemnie uzasadniona i udokumentowana.
Fundusz może uznać rezygnację i zwrot skierowania, gdy ich powodem jest:
- wypadek losowy,
- choroba ubezpieczonego.